مجازی‌ سازی به زبان ساده و مزایای آن

آنچه در این مطلب می خوانید

مجازی‌ سازی ایجاد یک کپی مجازی از یک کامپیوتر فیزیکی است. مزایای مجازی‌ سازی بسیار زیاد است ، هزینه‌های سخت‌افزاری را کاهش می‌دهد و بهره‌وری و سرعت عملیات را افزایش می‌دهد.

بااین‌حال، این تنها بخش کوچکی از مزایای مجازی‌سازی است که کسب‌وکارها را به معرفی این فناوری در چرخه کاری سوق می‌دهد. طبق آمار، این روزها بیش از 90 درصد از کسب‌وکارها از مجازی‌سازی در فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند و این روند رو به افزایش است.

بر اساس آمارهای اخیر، بازار مجازی‌سازی در حال رشد است. این بازار در سال 1401 به رکورد بیش از 20 میلیارد دلار رسید و این رقم همچنان در حال افزایش است.

 

مجازی‌ سازی چیست؟

درواقع، مجازی‌سازی ایجاد یک فایل دیجیتالی بر روی رایانه شما است که به نظر می‌رسد و عملکرد آن‌یک قطعه سخت‌افزار متفاوت است. به عبارت ساده‌تر، یک کپی مجازی از یک کامپیوتر فیزیکی است.

 

چرا به مجازی‌سازی نیاز دارید؟

فرض کنید یک رایانه شخصی ویندوزی دارید، اما می‌خواهید روی سیستم‌عامل مک کارکنید. شما می‌توانید بدون نیاز به خرید مک بوک، یک نسخه مجازی از مک در رایانه ویندوزی خود ایجاد کنید؟

مجازی‌سازی می‌تواند کسب‌وکارهای کوچک را از هزینه‌های کلان برای سخت‌افزار نجات دهد و انعطاف‌پذیری را به عملیات آن‌ها بیفزاید. این‌یکی از مزایای اصلی مجازی‌سازی است که صرفه‌جویی در هزینه را ممکن می‌کند.

علاوه بر این، یک ماشین مجازی به شما امکان می‌دهد به‌سرعت بین سیستم‌عامل‌های مختلف جابجا شوید. یکی دیگر از مزایای مجازی‌سازی چابکی و استقلال آن است.

 

هایپروایزر چیست؟

اگر می‌خواهید از مزایای مجازی‌سازی سود ببرید، اصول اولیه آن را یاد بگیرید. اولین چیزی که باید در مورد آن یاد بگیرید یک هایپروایزر است.

همان‌طور که اشاره کردیم، مجازی‌سازی امکان سوئیچ سریع بین سیستم‌عامل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

برای امکان‌پذیر ساختن این سوئیچ، یک سیستم به یک هایپروایزر نیاز دارد. هایپروایزر یک لایه خاص از نرم‌افزار است که به یک کامپیوتر فیزیکی اجازه می‌دهد تا سیستم‌عامل‌های مختلف را در کنار یکدیگر اجرا کند.

این ابزار ساده به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا از مزایای مجازی‌سازی سود قابل‌توجهی ببرند.

 

انواع مجازی‌ سازی و موارد استفاده

امروزه استفاده از ماشین‌های مجازی‌سازی بسیار فراتر از حد انتظار است. مردم نرم‌افزار، سخت‌افزار، سرور، دسکتاپ، دستگاه‌های ذخیره‌سازی، شبکه و موارد دیگر را مجازی می‌کنند.

هر یک از این کاربردها مزایای مجازی‌سازی را گسترش می‌دهد.

در اینجا چندین مورد از پرکاربردترین انواع سرویس برای ماشین‌های مجازی‌سازی آورده شده است:

 

 1. مجازی‌ سازی شبکه

این کار یک بازتولید مجازی از یک شبکه فیزیکی شامل تمام بخش‌های آن است: شبکه‌ای مجازی همراه با روترها، فایروال‌ها، VPN ها، سوئیچ‌ها و پورت‌های منطقی.

موارد استفاده: تصور کنید که تیم شما برای کاری که به منابع اضافی نیاز دارد به یک شبکه جداگانه و اضافی نیاز دارد. مجازی‌سازی شبکه به شما اجازه می‌دهد تا وظایف مربوط به شبکه را مستقل از سخت‌افزار انجام دهید.

مزایای مجازی‌سازی برای شبکه‌ها بسیار زیاد است. این شبکه‌ها دارای سرعت عملیاتی، صرفه‌جویی در هزینه، انعطاف‌پذیری و چابکی بالاتری هستند.

 

 1. مجازی‌سازی سرور

مزایای مجازی‌سازی سرور بسیار چشمگیر است. یک سرور مجازی نه‌تنها به دو، بلکه چندین سیستم‌عامل اجازه می‌دهد تا روی یک کامپیوتر اجرا شوند و بسیار کارآمد باقی بمانند. بازار مجازی‌سازی سرورها در جهان، امروز 6 میلیارد دلار آمریکا ارزش دارد، اما پیش‌بینی می‌شود تا سال 2027 به 8 میلیارد دلار افزایش یابد.

بنابراین، مزایای مجازی‌سازی سرور چیست؟ اول، عملکرد سریع‌تر و استقرار حجم کاری آن. مجازی‌سازی سرور نیز در دسترس بودن سرور بالاتری را فراهم می‌کند.

 

 1. مجازی‌ سازی دسکتاپ

این فرآیند به شما اجازه می‌دهد تا نسخه‌های مجازی از دسکتاپ خود ایجاد کنید.

موارد استفاده: مجازی‌سازی دسکتاپ ها اغلب برای تیم‌های خارج از کشور مستقر می‌شود. این فرآیند به مدیران کمک می‌کند تا به‌سرعت فضاهای کاری قابل‌اعتماد را تنظیم کنند. این فناوری به شما این امکان را می‌دهد که مثلاً یک سیستم‌عامل ویندوز (یا یک سیستم‌عامل دیگر) را روی تبلت iOS یا Android راه‌اندازی کنید. یکی از مزایای اصلی مجازی‌سازی، در این مورد، سازمان‌دهی سریع‌تر کار از راه دور است.

 

 1. مجازی‌ سازی سخت‌افزار

مجازی‌سازی سخت‌افزار یک مفهوم گسترده است که شامل مجازی‌سازی رایانه‌ها، اجزای آن‌ها یا کل پلتفرم‌های سخت‌افزاری است.

به‌عنوان‌مثال، برای تهیه یک دمو از برخی نرم‌افزارها، یک مدیر فروش می‌تواند از رایانه شخصی مجازی استفاده کند. آن‌ها می‌توانند با نرم‌افزار ذکرشده از لپ‌تاپ خود به یک کامپیوتر مجازی بپیوندند. نیازی به نصب هیچ برنامه‌ای نیست.

سهولت جابجایی در صدر لیست مزایای مجازی‌سازی برای سخت‌افزار قرار دارد. شما می‌توانید یک ماشین مجازی را با چند کلیک از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر منتقل کنید.

گذشته از همه این‌ها، ماشین‌های مجازی در سناریوهای بازیابی فاجعه بسیار مفید هستند، زیرا هرگز دچار آسیب فیزیکی نمی‌شوند.

 

 1. مجازی‌ سازی نرم‌افزار

مجازی‌سازی نرم‌افزار شبیه نرم‌افزار واقعی است. بااین‌حال، لازم نیست آن را روی رایانه خود نصب کنید، بلکه در یک ماشین مجازی نصب کنید.

موارد استفاده: برنامه نویسان از مجازی‌سازی نرم‌افزار برای تست نرم‌افزار استفاده می‌کنند. یکی از مزایای اصلی مجازی‌سازی برای نرم‌افزار امنیت است. این فرآیند به شما امکان می‌دهد نسخه‌های مختلف نرم‌افزار خود را در مکان‌های دیگر نگه‌دارید؛ بنابراین، شما از خود در برابر از دست دادن اطلاعات محافظت می‌کنید.

 

 1. مجازی‌ سازی ذخیره‌سازی

مجازی‌سازی ذخیره‌سازی فرآیند کپی کردن ویژگی‌های یک یا چند دیسک ذخیره‌سازی فیزیکی است. در این حالت، سرور تفاوت بین ذخیره‌سازی مجازی و فیزیکی را نمی‌بیند.

مزایای مجازی‌سازی برای ذخیره‌سازی بسیار زیاد است. مجازی‌سازی ذخیره‌سازی، ذخیره‌سازی و مهاجرت داده‌ها را ساده می‌کند و مقیاس‌پذیری ویژگی‌های ذخیره‌سازی را افزایش می‌دهد.

 

 

ماشین‌های مجازی، ویژگی‌های اصلی که مزایای مجازی‌سازی را ارائه می‌دهند!

اگر ویژگی‌های اصلی ماشین‌های مجازی را ندانید، نمی‌توانید از مزایای ماشین‌های مجازی سود ببرید. آن‌ها هستند:

 • پارتیشن‌بندی:
  مجازی‌سازی به یک کامپیوتر فیزیکی اجازه می‌دهد تا سیستم‌عامل‌های مختلف را اجرا کند. درعین‌حال، دستگاه حافظه و توان خود را بر اساس نیاز این سیستم‌ها تقسیم می‌کند.
 • جداسازی:
  ماشین مجازی جدا از کامپیوتر فیزیکی اجرا می‌شود. در نمونه نقص سخت‌افزاری، ماشین‌های مجازی عملکرد را حفظ می‌کنند. این‌یکی از مزایای اصلی مجازی‌سازی را ممکن می‌کند: بازیابی سریع بلایای طبیعی. این مورد امنیت داده‌ها را نیز افزایش می‌دهد.
 • کپسوله سازی:
  یک ماشین مجازی را می‌توان به‌عنوان‌یک فایل ساده در سخت‌افزار فیزیکی ذخیره کرد. این به کاربران امکان می‌دهد آن را کپی یا به حافظه‌های مختلف منتقل کنند. این همچنین مزایای بسیاری از مجازی‌سازی را فراهم می‌کند. تدارک سریع‌تر و چابکی بیشتر اولین مواردی است که به ذهن می‌رسد.
 • استقلال:
  کاربر می‌تواند یک ماشین مجازی را به هر سرور فیزیکی منتقل کند. این امر به تداوم کسب‌وکار بیشتر کمک می‌کند.

 

اکنون‌که در مورد اجزای اصلی مجازی‌سازی بیشتر می‌دانید، بیایید با مزایای مجازی‌سازی ازنظر صرفه‌جویی در هزینه و زمان آشنا شویم.

 

10 مزیت واضح مجازی‌ سازی

خدمات مجازی به کسب‌وکارها کمک می‌کند سریع‌تر مقیاس شوند و انعطاف‌پذیرتر شوند:

 

 1. هزینه‌های IT خود را کاهش دهید

هزینه کمتر یکی از مزایای اصلی مجازی‌سازی است. هنگام استفاده از فناوری مجازی‌سازی، یک سرور فیزیکی میزبان بسیاری از ماشین‌های مجازی است. شما می‌توانید از این دستگاه‌ها برای اهداف مختلف استفاده کنید. نیمی از صاحبان مشاغل این نکته را بسیار مهم می‌دانند.

 

 1. از بین بردن زمان توقف و بهبود انعطاف‌پذیری

زمان بازیابی یک ماشین مجازی در مقایسه با تعمیر یک سرور فیزیکی کوتاه‌تر است. 63 درصد از صاحبان مشاغل این عامل را حیاتی تعریف می‌کنند. طبق آمار Statista، 31 درصد از مشتریان می‌گویند این‌یکی از مهم‌ترین مزایای مجازی‌سازی است.

در صورت بروز حادثه، یک اپراتور می‌تواند یک فایل با تمام داده‌های VM را در عرض چند دقیقه از یک کامپیوتر بازیابی کند. این به قابلیت همکاری، قابلیت اعتماد و انعطاف‌پذیری کسب‌وکار کمک می‌کند.

 

 1. بهبود بهره‌وری، کارایی و چابکی

این واقعاً یکی از مزایای ضروری مجازی‌سازی است. تیم شما فقط باید یک سرور را به‌جای چندین سرور حفظ کند. این باعث آزاد شدن زمانی می‌شود که در غیر این صورت برای پشتیبانی فنی صرف می‌کنید. در عوض می‌توانید از این زمان برای پاسخ دادن به محیط‌های در حال تغییر و تمرکز روی کارهای حیاتی استفاده کنید.

 

 1. Independence و DevOps Delivery را نظارت کنید

مجازی‌سازی به شما امکان می‌دهد یک محیط کاری را به چندین ماشین مجازی تقسیم کنید. هر توسعه‌دهنده‌ای می‌تواند به‌سرعت از یک VM به دیگری برای آزمایش یک برنامه کاربردی یا انجام کار دیگری سوئیچ کند.

توسعه‌دهندگان نیازی به درخواست رایانه جدید با سیستم‌عامل موردنیاز ندارند. در عوض، آن‌ها می‌توانند وظایف خود را تکمیل کنند؛ بنابراین، استقلال DevOps یک نقطه مهم دیگر را در لیست مزایای مجازی‌سازی ایجاد می‌کند.

 

 1. ارائه سریع‌تر برنامه‌ها و منابع

با VM، شما از نصب اجزای سخت‌افزاری بی‌نیاز هستید. شما نیازی به راه‌اندازی ماشین‌های جدید، ایجاد شبکه یا انجام کارهای مشابه ندارید. شما می‌توانید این کار را به‌صورت مجازی انجام دهید؛ بنابراین، تیم شما می‌تواند در عرض چند دقیقه یک محیط، بخش ذخیره‌سازی یا شبکه جدید دریافت کند.

 

 1. مدیریت مرکز داده ساده

یکی از مزایای کلیدی مجازی‌ سازی در حوزه مراکز داده نهفته است. برای مدیریت مؤثرتر، شرکت‌ها می‌توانند فضاهای اضافی را سازمان‌دهی کنند و اتاق‌های کامپیوتری اضافی بسازند تا عملیات را ایمن کنند و از آن‌ها به‌عنوان مرکز بازیابی بلایا استفاده کنند.

علاوه بر این، مجازی‌سازی نیاز به منابع انرژی بالا و امکانات خنک‌کننده برای مراکز داده را از بین می‌برد.

 

 1. تداوم کسب‌وکار بیشتر و بازیابی بلایا

اگر کامپیوتر به‌طور غیرمنتظره‌ای از کار بیفتد، هیچ راه‌حلی بهتر از مجازی‌سازی برای بازیابی اطلاعات وجود ندارد. یک ماشین مجازی به‌راحتی در عرض چند دقیقه از یک هایپروایزر به دستگاه دیگر منتقل می‌شود. آپتایم مورد انتظار 99.99٪ است. این عامل اصلی است که افراد را به توسعه استراتژی مجازی‌سازی ترغیب می‌کند.

 

 1. بازگشت سرمایه بیشتر

از دیگر مزایای مجازی‌سازی بازده قابل‌توجه در سرمایه‌گذاری‌های کوچک‌تر است. درگذشته باید برای راه‌اندازی یک محیط کاری در محل و خرید سخت‌افزار هزینه زیادی می‌کردید.

اکنون، فقط می‌توانید مدتی را صرف راه‌اندازی یک دستگاه، خرید مجوز (از Microsoft Azure یا VM Ware) کنید یا فقط برای شروع دسترسی اولیه را داشته باشید.

 

 1. امنیت سیستم‌های پیشرفته

افزایش امنیت یکی از مهم‌ترین مزایای مجازی‌سازی است. فایروال‌های مجازی بهترین هستند. آن‌ها مانند سایر برنامه‌های مجازی ایزوله هستند؛ بنابراین، ماشین‌های مجازی از ویروس‌ها و حملات مخرب انواع مختلف در امان هستند. همچنین، نصب، نگهداری و به‌روزرسانی آن‌ها ارزان‌تر و ساده‌تر هستند.

ازنظر مزایای مجازی‌سازی، دید بیشتری ازآنچه در محیط‌های مجازی و فیزیکی در حال انجام است، خواهید داشت. این امکان تأمین سریع‌تر منابع را فراهم می‌کند. همچنین نسبت به رویدادهای نامطلوب سریع‌تر واکنش نشان می‌دهید.

 

 1. شرکت به‌تمام‌معنا دوستدار محیط‌زیست می‌شود

تعمیر و نگهداری سخت‌افزار فقط یک موضوع زمان و هزینه نیست، بلکه انرژی زیادی نیز دارد. منبع تغذیه دفاتر فناوری اطلاعات تأثیر شدیدی بر آب‌وهوا دارد. این تأثیر را می‌توان به لطف پیاده‌سازی ماشین‌های مجازی به میزان قابل‌توجهی کاهش داد؛ بنابراین، استفاده کم انرژی در دسته مزایای مجازی‌سازی قرار می‌گیرد. مصرف کمتر انرژی به‌طورکلی برای جامعه سود می‌آورد.

 

مزایای مجازی‌ سازی آشکار است. جای تعجب نیست که هرساله کسب‌وکارهای بیشتری از راه‌حل‌های مجازی‌سازی استفاده می‌کنند.

 

ملاحظات مهم قبل از استفاده از مجازی‌سازی

برای اطمینان از اینکه بهترین مزایای مجازی‌ سازی را به دست می‌آورید، باید از این فناوری هوشمندانه استفاده کنید؛ بنابراین، ملاحظات مهمی وجود دارد که باید هنگام پیاده‌سازی مجازی‌سازی در کسب‌وکار خود در نظر بگیرید.

 

 • بهترین زمان برای بهره‌مندی از مجازی‌ سازی برای مشاغل کوچک

بهترین زمان برای مجازی‌سازی زمانی است که می‌خواهید تجارت خود را گسترش دهید. مزایای مجازی‌سازی به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های ارتقاء سخت‌افزار را کاهش دهید.

اگر فقط یک یا دو سرور دارید، اما تجارت در حال رشد است، از VM برای کارهای اداری استفاده کنید. این‌ها شامل تبلیغات، مهاجرت، اصلاح و غیره می‌شود؛ بنابراین، می‌توانید بدون نیاز به سرمایه‌گذاری رشد کنید.

 

 • ماشین‌های مجازی و امنیت

بهترین شیوه‌های امنیتی قابل‌اجرا در ماشین‌های فیزیکی، با ماشین‌های مجازی نیز به‌خوبی کار می‌کنند. می‌توانید از فایروال‌ها و نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس استفاده کنید.

علاوه بر این، ماشین‌های مجازی جدا از محیط فیزیکی کار می‌کنند. این‌یک لایه امنیتی اضافی را فراهم می‌کند.

بنابراین افزایش امنیت یکی از مهم‌ترین مزایای مجازی‌ سازی است. این به شما کمک می‌کند نرم‌افزارهای مخرب را روی یک ماشین مجازی آزمایش کنید.

 

 • تعداد ماشین‌های مجازی در هر سرور

تعداد ماشین‌های مجازی در هر سرور با توجه به ظرفیت سرور محدود می‌شود. این‌یک مزیت مجازی‌سازی نیست، اما بااین‌وجود عامل مهمی برای دانستن آن است.

تعداد ماشین‌های مجازی در هر سرور به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارت‌اند از RAM، ظرفیت ذخیره‌سازی و سایر منابع زیرا سرورهای مختلف متفاوت هستند. جدای از این موارد، وظایفی که روی یک ماشین مجازی انجام می‌شود، به توان خروجی و ظرفیت ذخیره‌سازی بیشتری نیاز دارند.

یک سرور با 64 گرم رم می‌تواند تعداد بیشتری دستگاه را در مقایسه با 34 گرم ذخیره کند.

بااین‌حال، فرض کنید یک ماشین به حافظه زیادی نیاز دارد (مثلاً برای اجرای پایگاه داده). در این مورد، نیازها می‌تواند شامل نیاز به یک سرور جداگانه باشد.

 

نتیجه‌گیری:

واقعیت این است که مجازی‌سازی برای شرکت‌ها مخصوصاً در سطح سازمانی مهم است، زیرا آن‌ها مشتریان ثابت خدمات مجازی‌سازی هستند. طبق آمار، شرکت‌های بزرگ بیشتر از مزایای مجازی‌ سازی استفاده می‌کنند. این مزایا به آن‌ها انعطاف‌پذیری و چابکی بیشتری با سرورهای مجازی می‌دهد.

امیدواریم تمام مزایای کلی مجازی‌ سازی را در نظر گرفته باشید. به مزایای مجازی‌سازی که ممکن است بهترین عملکرد را با کسب‌وکار شما داشته باشد.

برای آزمایش این سرویس در زندگی واقعی، یک مشاوره با یک تیم متخصص IT رزرو کنید و یا با استفاده از دوره‌های حرفه‌ای و تخصصی ما، قدم در دنیای مجازی و مجازی‌ سازی بگذارید!

 

اشتراک گذاری:

0 0 امتیازها
امتیاز دهی به محتوا
مشترک شوید
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
نمایش تمام دیدگاه ها